Olivový olej

Olivový olej je základem středomořské kuchyně a již dlouho se těší velké oblibě i jinde ve světě. Vyhledáván je především kvůli výborné chuti a prokázaným pozitivním účinkům na lidský organismus. Olivový olej totiž mimo jiné obsahuje nenasycené mastné kyseliny a vitamín E. Tyto látky jsou velmi prospěšné především oběhovému systému. Olivový olej je také znatelně trvanlivější než oleje ostatní.
Není ovšem olej jako olej, pojďme si jednotlivé druhy představit a rozdělit je dle kvality.

Olivové oleje můžeme rozdělit do dvou velkých skupin. A to sice oleje panenské a oleje rafinované. Panenské oleje se lisují hezky staromódně – mechanicky a za studena, bez chemických procesů.Sklizené olivy se tedy při teplotě do 50°C pod velkým tlakem prolisují, olej se přefiltruje a produkt je na světě.
Při tak nízké teplotě lisování se ale nevyužije zdaleka všechen olej. A to už přichází na řadu druhý způsob získávání oleje - mnohem rafinovanější. Zbylá hmota se zahřeje na vysokou teplotu a projde dalším lisováním, využije se tak i zbylá tekutina.  Vysoká teplota ovšem zcela poškodí chuť oleje a ten se tak musí dále chemicky upravovat, aby se stal opět poživatelným. Zbavuje se nežádoucí chuti zápachu (proto jsou rafinované oleje tak nevýrazné) a chemicky se také upravuje jeho barva.

Panenské oleje
Liší se od sebe prakticky jen jakostí oliv, ze kterých se olej získává.

Extra panenský olivový olej (extra virgin)
Nejlepší olej jaký můžete dostat. Je vyroben z prvního lisování těch nejkvalitnějších oliv. Ty se nejčastěji sbírají ručně a do 24 hodin jsou připraveny k lisování. Neprochází žádnou chemickou úpravou ani dochucováním, dodrženy jsou všechny výše zmíněné zásady. Maximální množství mastných kyselin takového extra virgin nepřekračuje 1% obsahu. Italové prakticky jiný olej než olio extra vergine nepoužívají a jsou na něj patřičně hrdí a citliví.

Panenský olej (virgin)
Postup výroby se shoduje s extra virgin olejem. Olivy z nichž se produkt vyrábí, ovšem již nejsou tak kvalitní.  Přesto je virgin olej stále výborný a velmi oblíbený. Kyselost panenského oleje se pohybuje mezi jedním až dvěma procenty.

Obyčejný panenský olej (ordinary virgin)
Poslední z panenských olejů. Oproti extra virgin a virgin sice ztrácí co do kvality oliv, stále si ovšem zachovává přírodní výrobní proces, což se v dnešní době velmi cení. Vždy bude lepší ordinary virgin, než uměle předražený rafinovaný olej.

Rafinovaný olej
Vše co zbude z panenských olejů, přijde do olejů rafinovaných. Jak už bylo řečeno, aby se vše vůbec uvolnilo, musí směs projít vysokou teplotou. Tím se celý olej zkazí a musí nastoupit chemie. Na etiketách se označuje jednoduše jako olivový olej. V lepších případech bývají takovéto oleje směsí panenského a rafinovaného. Rafinované olivové oleje kvalitou nijak nepřevyšují oleje ostatní (slunečnicový atp.). Zato jsou však často o dost dražší.


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ